
17.03.2021
Vidět muže na tyči ať už jako akrobata nebo v páru jako doubles, je vždy zážitek. Kdo překročí nesmyslné stigma, že trénink na tyči je jen pro ženy, objeví novou sportovní lásku, kterou jen tak neopustí. Pole dance - v mužském pojetí pole sport - nebo také prastarý chinese pole - je v podstatě akrobacie a té se muži věnují běžně.
A jak osud přivál hokejistu Dana k nám do studia? Přečtěte si jeho zajímavý příběh.
Víme, že se věnuješ dlouhodobě hokeji, teď hlavně jako rozhodčí. Jak ses dostal k pole dance?
K pole dance jsem se dostal přes mojí bývalou přítelkyni. Tehdy jsem chodil pole dance jenom fotit. Hledal jsem něco nového, jak se udržet v kondici. Trochu jsem byl ve stádiu, kdy mě už nebavila posilovna a hledal jsem něco, co není úplně standardní. Jednou mě holky pobídly, abych si taky něco zkusil. A protože jsem pro každou legraci, tak jsem to zkusil. Jako chlap mi šly jednoduše silové prvky, na které holky trénovaly roky a to mě nakoplo to zkoušet dále. Moje ego ovšem hodně utrpělo, když jsem došel na flexi triky.
Za to, že cvičím dodnes, vděčím i mojí první lektorce Jenny! Kdyby mě tehdy nutila do flexi prvků, co dělaly holky, tak bych s tím rychle praštil. Připravila mi individuální program - spíše na silové prvky a hlavně se mnou měla velkou trpělivost. Také mě popostrčilo, že jsem se skamarádil s Mihou Černe, který tou dobou byl v ČR na studijním pobytu a půl roku u nás trénoval. Pole dance se už nějaký ten pátek ve Slovinsku věnoval a taky dělal calistheniku, takže jsme si hodně rozuměli a podpořil mě v začátcích.
Jak ti vyhovuje ryze ženský kolektiv? A jak snášíš, když některé cvičky z kurzu zvládnou triky lépe než ty?
Ženský kolektiv mi nevadí. Jediné, co mě ze začátku překvapilo, bylo, že pokud člověk něco řekl nebo udělal na kurzu, hned o tom věděly všechny ostatní kurzy. Ale tak vzhledem k tomu, že holky jsou mezi sebou trochu komunikativnější než muži, měl jsem to čekat. Jinak mne to spíše motivuje se více znažit a něco zvládnout a dokázat. Tím se dostávám i do druhé části otázky. Pokud holky dokáží něco, co já ne, o to více makám, abych se jim vyrovnal, zvláště pokud jde o silové prvky. Flexibilita je bohužel běh na dlouhou trať a když trénujeme flexi prvky, tiše trpím, protože vím, že bych to měl zvládat také. Nicméně pokroky jsem už udělal a nehodlám končit!
Všechny pole dancerky mají u mě velký respekt. Pole dance bolí a je silově náročný, ovšem holky to zvládají levou zadní.
Pole dance/sport se věnuješ cca 2 roky a máš za sebou i nějaké soutěže - jak ses na ně připravoval, jak jsi dopadl a jaké máš cíle do budoucna?
Co se týče soutěží, tak jsem nikdy slavně nedopadl. První soutěže (Pole Battle League) byly na zkoušku, abych si vyzkoušel jaké to je na stagi a protože jsem chtěl ukázat dalším chlapům, že to jde dělat aniž by člověk vypadal zšenštile. Czech Pole Championship bylo pro mne zklamání. Podcenil jsem přípravu a pak přišla nečekaná karanténa, což moji přípravu opět zkrátilo. Nehcci se ale vymlouvat. Udělal jsem chybu, poučil jsem se z ní a příště ji už neudělám! Nevím, kdy kvůli téhle situaci budu soutěžit příště, protože na další vystoupení chci být připravený na 150 procent.
Největší úspech jsem měl ve smíšeném doublu, kde jsem vyhrál VŠE talent. Mezi mé cíle patří: umístit se na stupních vítězů na Czech Pole Championship v solo kategorii a rád bych se ještě podíval na stage i v doublech. Párová vystoupení mám rád, protože jsou o něco líbivější a dají se zde vymyslet zajímavější choreografie.
Co se ti na pole dance nejvíc líbí? Jak bys namotivoval další muže, aby se přidali?
Na pole dance se mi líbí výzva. Žádný prvek není jednoduchý a trvá dlouho se dané prvky dobře naučit, ale když se to povede, tak ten pocit je k nezaplacení. A také to, že pole dance se pořád vyvíjí. Nové prvky přicházejí a pořád je, co se učit. A taky originalita tohoto sportu. Nedělá to každý a ne každý si na to troufne. Pole dance už není sport pouze pro holky, kluků je čím dál více a hlavně v chlapském provedení bych to přirovnal ke gymnastice než k tanci u tyče.
Špatný je, že pokud se na youtube vyhledávájí muži na tyči, spousta videí je od kluků, kteří tančí na podpatkách a nebo v dámském stylu a to kluky hned odradí, protože si myslí, že musí takhle vypadat také. Já jsem na začátku koukal na vystoupení Romana Gemrota nebo Dimitri Politova. Roman byl první koho jsem našel, kdo dělal pole dance a nevypadal u toho zšenštěle. To mi ukázalo, že to jde a motivovalo mě to pokračovat a makat.
Pole sport má taky hodně společného s calisthenikou, takže kluci co cvičí planky, vlajky atd. budou mít velkou výhodu. Je také daleko silovější a té flexibility tam nemusí být tolik, protože i publikum chce vidět pole dance v můžském provedení. Navíc, když se v kolektivu bude mluvit o sportech a ostatní kluci budou mluvit o fotbalu, hokeji, tenisu a tak dále a vy o Pole dance, kdo bude mít více pozornosti? ;-)
Všichni ví co to obnáší. Ale chlap a pole dance? To je něco zajímavějšího! Pokud jste extrovert a máte rádi výzvy, neváhejte!
Zajímá-li vás, jaké všechny styly pole dance představuje, přečtěte si článek zde.