HISTORIE POLE FITNESS
S trochou nadsázky lze říci, že pole fitness (= akrobacie na tyči) vlastně není žádná novinka. Vychází totiž z velmi starých gymnastických sportů. Je spojením šplhu na stožár (předchůdce šplhu na tyči a provazu), prvků čínského cirkusu a indického fitness umění zvaného mallakhambha.
Čínský cirkus je kombinací šplhů, náročných statických póz a akrobatických prvků na dlouhých ocelových tyčích. Pro představení se často používá tyčí několik, kdy artisté přeskakují, nebo dokonce „přesaltují“ z jedné tyče na druhou.
Mallakhambha je indický tréninkový program, který se později stal průpravou pro wrestling. Pracuje s vlastní váhou cvičence, kdy jeho tělo téměř v kuse rotuje, takže dochází k rozvoji celého těla. Cvičení se provádí na dřevěném kůlu.
HISTORIE POLE DANCE
Konečná podoba pole dance, jaký známe dnes, pochází z Kanady (60. léta minulého století), kde se tanečnice soustředily do strip barů a klubů. Zájem o jejich umění na tyči byl obrovský a motivoval tanečnice k lepším výkonům. Postupně začaly pravidelně trénovat a zlepšovat se, až vzniklo i první studio pro veřejnost.
Za průkopnici v pole dance, která převedla cvičení z nočních podniků na workout pro ženy, se považuje Fawnia Mondey, která si v roce 2005 otevřela své první oficiální studio. Od roku 2013 v Las Vegas organizuje velkolepé POLE EXPO.
Pak následovalo několik let, během kterých se začaly formovat první asociace a organizovaly se první oficiální soutěže. Pole dance zažíval velký boom a historicky dalším důležitou osobou se stala KT Coates, která v roce 2009 založila International pole sport federation (IPSF) a od počátku svého působení usiluje o zařazení pole sport mezi olympijské sporty (zatím na čekací listině). Mezitím (v roce 2017) se díky její činnosti pole sport zařadil mezi oficiální sporty.
Kompletní informace o vývoji světové i české historie pole dance najdete na webu European pole dance federation.